Rozhledna KLEŤ

Rozhledna KLEŤ

Kleť je s nadmořskou výškou 1087 m n. m. nejvyšší hora Blanského lesa. Leží 6 km severozápadně od Českého Krumlova a 18 km na jihozápad od Českých Budějovic. Tento výlet je možné spojit se zříceninou hradu DÍVČÍ KÁMEN či naopak, jelikož se obě místa nachází nedaleko u sebe. Na jejím vrcholu stojí nejstarší kamenná rozhledna (otevřená 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu) v Čechách a roubená horská chata s restaurací (otevřena denně, platit lze i kartou) chráněná jako kulturní památka – Tereziina chata. V blízkosti chaty a rozhledy se nacházejí i nejvýše položené sluneční hodiny v Čechách. Na vrchol Kleti lze vystoupat různě náročnými cestami pěšky, vyjet na kole či se nechat vyvézt lanovkou - menší děti můžete mít na klíně. Podrobnější popis najdete níže:

PĚŠKY

- nejkratší cesta je z parkoviště Krasetín, které je v blízkosti nástupu lanové dráhy, parkovné 50 Kč/celý den, na parkovišti je i kiosek s občerstvením

Turistické stezky vedou na Kleť ze všech světových stran; kromě západního směru jsou napojeny na železniční trať, která Kleť obtáčí:

- od jihu vedou stezky z Českého Krumlova přes přejezd u železniční stanice (modře značená a zeleně značená),
- od západu červeně značená stezka z Chvalšin a modře značená stezka z Rohů,
- od severu žlutě značená stezka z Křemže (vlak) a zeleně značená stezka z Holubova (vlak - cca 5 km),
- od východu žlutě značená stezka z Plešovic (vlak) - pohodlnější a červeně značená stezka ze Zlaté Koruny (vlak).

NA KOLE
Pro cyklisty vede na Kleť odbočka z cyklotrasy č. 1166[8]. Tato odbočka je jedinou asfaltovou přístupovou trasou na vrchol. Od jihu z Českého Krumlova lze vyjet na vrchol zhruba po následující v tabulce uvedené trase s téměř 5% průměrným stoupáním. Závěrečný úsek výše uvedená odbočka z cyklotrasy 1166: Plánský – Kleť je nejnáročnější partií cyklovýjezdu s nejvyšším stoupáním 6 %. 

LANOVKOU

Na svahu hory se nachází sjezdovka a lyžařský vlek. Z Krasetína na severovýchodním úbočí vede na vrchol sedačková lanová dráha, dlouhá 1 792 m a překonávající během 15 minut převýšení 383 m. Lanovka jezdí v případě příznivého počsí v každou celou od 9:00 - 16:00 hod.

Jízdné

             Dospělí         Školní výprava, děti 6 - 15, let    ZTP / kolo / kočár      2 dospělí + 2 děti 
                                      a senioři nad 65 let
Nahoru    150 Kč             100 Kč                                 80 Kč                      400 Kč
Dolu        100 Kč             80 Kč                                  50 Kč                      280 Kč
Zpáteční   200 Kč            150 Kč                                100 Kč                     550 Kč 

Na vrcholu Kleti je půjčovna koloběžek.

ubytování
jižní čechy
+
chalupa U Pilných
=
pohodová
rodinná dovolená!