ROZHLEDNA Hradišťský vrch

ROZHLEDNA Hradišťský vrch

Rozhledna Hradišťský vrch je 28 metrů vysoká dřevěná rozhledna na vrcholu Hradišťského vrchu (780 m.n.m.) v Novohradském podhůří na území města Kaplice. Na vyhlídkovou plošinu budete muset zdolat 149 schodů. Půjdete po dřevěném schodišti, které stejně jako ocelový ochoz fakticky visí ve vzduchu. Jsou zavěšeny na ocelových táhlech. <br/> Z rozhledny spatříte za pěkného počasí Plechý, Vítkův kámen a Kleť. Směrem do vnitrozemí se podíváte do Českobudějovické pánve, otevře se před vámi pohled na Novohradské hory a na Slepičí horu v Soběnovské vrchovině. A když je jasno, v pohodě dohlédnete až k Alpám.

 

foto rozhledny

Pravěké hradiště na Hradišťském vrchu

Vrcholová část Hradišťského vrchu je místem, ve kterém se rozprostíralo keltské opevnění. Nacházejí se zde zbytky pravěkého hradiště elipsovitého tvaru o rozměrech zhruba 200 krát 100 metrů. Datováno je mladší dobou kamennou. Z opevnění předhradí se dochoval až půlmetrový kamenný val. 

Město Kaplice usilovalo o výstavbu rozhledny řadu let. Nejprve bylo uvažováno o lokalitě Suchého vrchu (591 m) v blízkosti města. Vedení města pak zaujalo provedení rozhledny v jihomoravských Židlochovicích, nazvané Akátová věž, která v letech 2009 a 2010 získala tři ocenění. Proto se vedení Kaplice rozhodlo oslovit autora Akátové věže Pavla Juru. S výstavbou se začalo až v roce 2018 a rozhledna byla slavnostně otevřena 23. března 2019. 

 

KUDY K ROZHLEDNĚ

Od parkoviště v Hradišti se dostanete k rozhledně, když půjdete stále po modré. K rozhledně se jde po lesní cestě cc 1,1km, zkratkou přímo vzhůru je to cca o 200m kratší. Převýšení je kolem 100m. Rozhledna je otevřena celoročně, zavírá se jen při nepříznivém počasí. U rozhledny jsou i lavičky a info tabule. 

ubytování
jižní čechy
+
chalupa U Pilných
=
pohodová
rodinná dovolená!