Hrad Pořešín, Hrady na Malši

Nové hradní muzeum na Pořešíně

Zhruba 10 km od Kaplice můžete navštívit krásnou romantickou zříceninu hradu Pořešín. Od sezóny 2013 včetně hradniho muzea

Oba naši kluci (4 a 2 roky) rádi chodí. A i když nám ten víkend počasí moc nepřálo, rozhodli jsme se po delší "rodičovské" pauze konečně vyrazit na výlet ve čtyřech i při našem pobytu v Kaplici (vlastně jsem zapomněl, v pěti, účastníkem akce byl i náš Maxík). Byl to náš první společný rodinný výlet z chalupy, cílem byla zřícenina hradu Pořešín.

Hrad Pořešín je jednou z několika neprávem pozapomenutých zřícenin, které se nacházejí na Kaplicku a jsou hezky prezentovány projektem Hrady na Malši. Výlet na hrad se dá naplánovat dle okolností různě. Za hezkého počasí lze po přilehlých turistických cestách nachodit několik kilometrů, lépe trénovaní tak můžou v rámci celodenního tripu navštívit i více míst najednou.

Pokud chcete provětrat mininožky i prckům, lze dávku našlapaných metrů výrazně zkrátit tím, že zaparkujete přímo ve vsi Pořešín. Na hrad je to odtud pak zhruba 0,5 km vesměs nenáročným terénem. Když na zříceninu v prosinci 2013 dorazila naše rodinná enkláva, hned jsme si my dospěláci všimli několika nepřehlédnutelných změn.

Hrad je nově "oplocen" do země zatlučenými dřevěnými kůli, což celému areálu dodává nový nádech tajemna. A aby změn nebylo málo, již za branou vyrostla zcela nová budova hradního muzea. Zde si návštěvnící mohou prohlédnout nejen artefakty, pořízené při vykopávkách na hradě, ale i další zajímavé exponáty. Takže na nic nečekejte a vyražte na milý rodinný výlet, který vás určitě nezklame!

ubytování
jižní čechy
+
chalupa U Pilných
=
pohodová
rodinná dovolená!